EuroVis 2009 is the eleventh annual Visualization Symposium jointly organized by the Eurographics Working Group on Data Visualization and the IEEE Visualization and Graphics Technical Committee.

Conference Program

 


Complete program (pdf), including information about session chairs, rooms, …
Tuesday, June 9             – ZIB rotunda –
09:30 – 17:30 Workshop: Data Management & Visual Analytics
10:00 – 17:00 Tutorial: Visual Analytics
18:00 – 20:00 Registration, ZIB Open House & Reception
  (beverages only, no dinner)
Wednesday, June 10     – Harnack House –
08:00 – 08:45 Registration
08:45 – 09:00 Opening & Welcome
09:00 – 10:15 Keynote Lecture
  Systems of Thought: When to Use Visual Representations in Problem Solving Speaker: Pat Hanrahan
  Chair: Tamara Munzner
10:15 – 10:45 Coffee Break
10:45 – 11:30 Papers Fast Forward
  Chair: Ingrid Hotz
11:30 – 12:20 Paper Session I – Functions
  Chair: Gerik Scheuermann
  Interactive Visualization of Function Fields by Range-Space Segmentation John C. Anderson, Luke J. Gosink, Mark A. Duchaineau, Kenneth I. Joy
  Lifted Domain Coloring Konstantin Poelke, Konrad Polthier
12:20 – 13:50 Lunch Break
13:50 – 15:30 Paper Session II – Scatterplots and Parallel Coordinates
  Chair: Helwig Hauser
  Efficient and Adaptive Rendering of 2-D Continuous Scatterplots Sven Bachthaler, Daniel Weiskopf
  Illuminated 3D Scatterplots Harald Sanftmann, Daniel Weiskopf
  Splatting the Lines in Parallel Coordinates Hong Zhou, Weiwei Cui, Huamin Qu, Yingcai Wu, Xiaoru Yuan, Wei Zhuo
  iPCA: An Interactive System for PCA-based Visual Analytics Dong Hyun Jeong, Caroline Ziemkiewicz, Brian Fisher, William Ribarsky, Remco Chang
15:30 – 16:00 Coffee Break
16:00 – 16:30 Poster Fast Forward
  Chair: Ralf Kähler
16:30 – 18:30 Poster & Demo Session
Thursday, June 11    – Harnack House –
08:30 – 10:15 Paper Session IIIa – Volume Rendering
  Chair: Bernhard Preim
  Instant Volume Visualization using Maximum Intensity Difference Accumulation Stefan Bruckner and M. Eduard Gröller
  Bivariate Transfer Functions on Unstructured Grids Yuyan Song, Wei Chen, Ross Maciejewski, Kelly P. Gaither, David S. Ebert
  Semi-Automatic Time-Series Transfer Functions via Temporal Clustering and Sequencing Jonathan Woodring, Han-Wei Shen
  Direct Visualization of Deformation in Volumes Stef Busking, Charl P. Botha, Frits H. Post
08:30 – 10:15 Paper Session IIIb – Multidimensional Data
  Chair: Daniel Keim
  The Gödel Engine – An Interactive Approach to Visualization in General Relativity Frank Grave, Thomas Müller, Carsten Dachsbacher, Günter Wunner
  Visualisation of Sensor Data from Animal Movement Edward Grundy, Mark W. Jones, Robert S. Laramee, Rory P. Wilson, Emily L.C. Shepard
  MultiClusterTree: Interactive Visual Exploration of Hierarchical Clusters in Multidimensional Multivariate Data Tran Van Long, Lars Linsen
  Selecting Good Views of High-Dimensional Data Using Class Consistency Mike Sips, Boris Neubert, John P. Lewis, Pat Hanrahan
10:15 – 10:45 Coffee Break
10:45 – 12:00 Paper Session IVa – Volume Rendering & Hardware Acceleration
  Chair: Kenneth I. Joy
  Accelerating Volume Raycasting using Proxy Spheres Baoquan Liu, Gordon J. Clapworthy, Feng Dong
  Fused Multi-Volume DVR using Binary Space Partitioning Stefan Lindholm, Patric Ljung, Anders Ynnerman, Markus Hadwiger
  A Directional Occlusion Shading Model for Interactive Direct Volume Rendering Mathias Schott, Vincent Pegoraro, Charles Hansen, Kévin Boulanger, Kadi Bouatouch
10:45 – 12:00 Paper Session IVb – Flow Visualization
  Chair: Daniel Weiskopf
  Hierarchical Vortex Regions in Swirling Flow Christoph Petz, Jens Kasten, Steffen Prohaska, Hans-Christian Hege
  Smooth Stream Surfaces of Fourth Order Precision Dominic Schneider, Alexander Wiebel, Gerik Scheuermann
  Volume Deformations in Grid-Less Flow Simulations Harald Obermaier, Martin Hering-Bertram, Jörg Kuhnert, Hans Hagen
12:00 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 14:45 Paper Session Va – Biomedical Visualization
  Chair: Charl Botha
  Context-Aware Volume Modeling of Skeletal Muscles Zhicheng Yan, Wei Chen, Aidong Lu, David Ebert
  Map Displays for the Analysis of Scalar Data on Cerebral Aneurysm Surfaces Mathias Neugebauer, Rocco Gasteiger, Oliver Beuing, Volker Diehl, Martin Skalej, Bernhard Preim
  Visual Analysis of Brain Activity from fMRI Data Firdaus Janoos, Boonth Nouanesengsy, Raghu Machiraju, Han Wei Shen, Steffen Sammet, Michael Knopp, István Á. Mórocz
13:30 – 14:45 Paper Session Vb – User Studies and Interaction
  Chair: Jean-Daniel Fekete
  Preconceptions and Individual Differences in Understanding Visual Metaphors Caroline Ziemkiewicz, Robert Kosara
  Comparing Parameter Manipulation with Mouse, Pen, and Slider User Interfaces Colin Swindells, Melanie Tory, Rebecca Dreezer
  Extended Excentric Labeling Enrico Bertini, Maurizio Rigamonti, Denis Lalanne
14:45 – 15:15 Coffee Break
15:15 – 16:55 Paper Session VIa – Applications
  Chair: Bill Ribarsky
  A Visualization Based Approach for Digital Signature Authentication Songhua Xu, Wenxia Yang, Francis C.M. Lau
  SDViz: A Context-Preserving Interactive Visualization System for Technical Diagrams Insoo Woo, SungYe Kim, Ross Maciejewski, David S. Ebert, Timothy D. Ropp, Krystal Thomas
  Visualization Techniques for Schedule Comparison Dandan Huang, Melanie Tory, Sheryl Staub-French, Rachael Pottinger
  Visualization of Vessel Movements Niels Willems, Huub van de Wetering, Jarke J. van Wijk
15:15 – 16:55 Paper Session VIb – Graph Visualization
  Chair: Hamish Carr
  Fully Automatic Visualization of Overlapping Sets Paolo Simonetto, David Auber, Daniel Archambault
  Visualizing the Evolution of Compound Digraphs with TimeArcTrees Martin Greilich, Michael Burch, Stephan Diehl
  Force-Directed Edge Bundling for Graph Visualization Danny Holten, Jarke J. van Wijk
  Scalable, Versatile and Simple Constrained Graph Layout Tim Dwyer
19:00 - Social Event
19:00 – 19:30 Concert with the Chamber Choir Auenkirche
  Conduction & Piano: Jörg Strodthoff Treble Recorder: Andrea Wissel-Romefort
  Concert Program (pdf)
19:40 - Dinner
  Music by the band 1st July with Christian Schönfelder, Yann Betton, Jonathan Sieweck, Maria Kaulbarsch and Tobias Schwarz
Friday, June 12    – Harnack House –
08:30 – 10:15 Paper Session VII – Geometry & Reconstruction
  Chair: Ingrid Hotz
  Enclosing Surfaces for Point Clusters Using 3D Discrete Voronoi Diagrams Paul Rosenthal, Lars Linsen
  On Visualization and Reconstruction from Non-Uniform Point Sets using B-Splines Erald Vuçini, Torsten Möller, M. Eduard Gröller
  Quasi-interpolation on the Body Centered Cubic Lattice Alireza Entezari, Mahsa Mirzargar, Leila Kalantari
  High-Quality Volumetric Reconstruction on Optimal Lattices for Computed Tomography Bernhard Finkbeiner, Usman R. Alim, Dimitri Van De Ville, Torsten Möller
10:15 – 10:45 Coffee Break
10:45 – 12:00 Paper Session VIII – Text Visualization
  Chair: David Ebert
  Collaborative Brushing and Linking for Co-located Visual Analytics of Document Collections Petra Isenberg, Danyel Fisher
  DocuBurst: Visualizing Document Content using Language Structure Christopher Collins, Sheelagh Carpendale, Gerald Penn
  The Chinese Room: Visualization and Interaction to Understand and Correct Ambiguous Machine Translation Joshua Albrecht, Rebecca Hwa, G. Elisabeta Marai
12:00 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 14:45 Capstone Lecture
  Watching Biomolecular Nanomachines at Work: Simulation and Visualization Speaker: Helmut Grubmüller
  Chair: Hans-Christian Hege
14:45 – 15:00 Best Paper Award & Concluding Remarks